Kyberhrozby ohrožují každého pátého uživatele domácích PC

Podle zprávy společnosti Avast domácí uživatelé počítačů s Windows 7, 8 a 10 mají 20% šanci setkat se počítačovou hrozbou. Nejbezpečnější verzí systému Windows je zdánlivě Windows Vista.

Podle Avastu je v ČR vystaveno riziku jakéhokoliv druhu napadení 16,9 % domácích počítačů, přičemž 4 % jsou vystavena riziku, že se stanou obětí pokročilého útoku. Pro srovnání jde o 9,7 % obchodních počítačů, z nichž 1,3 % se týká rizika napadení pokročilým útokem.

V práci vás chrání IT tým, doma jen vy
„Kyberútočníci vytvářejí hrozby, které využívají aktivity běžných domácích uživatelů a spoléhají na jejich malé znalosti to, že spotřebitelé vědí málo o digitální bezpečnosti,“ popsal bezpečnostní analytik v Avastu Luis Corrons a dodal: „Podniky mají naopak zpravidla daná restriktivní pravidla pro prohlížení internetu a celé IT týmy, které se zabývají bezpečností sítí. Aniž bychom si to uvědomili, tak se právě doma můžeme stát součástí zapojit do mnohem riskantnějších online aktivit, a to bez stejné úrovně ochrany.“

Zpráva Avast Global PC Risk Report 2019 analyzovala data z databáze detekce hrozeb Avastu. Domácí uživatelé systému Windows 10 se podle této zprávy s největší pravděpodobností setkávají s tzv. „pokročilým útokem“, který je definován jako nový a dokáže obejít běžné technologie ochrany v bezpečnostním softwaru (filtrování adres URL, skenování pošty, podpisy, heuristika a emulátory).

Nejbezpečnější verzí systému Windows je zdánlivě Windows Vista. Je to pravděpodobně kvůli jeho globálnímu uživatelskému podílu, který je zhruba 2 %, což z něj činí nejméně atraktivní cíl pro kyberútočníky. Domácí uživatelé systému Windows Vista mají míru rizika celkových hrozeb pod 10 % a riziko pokročilých hrozeb 1,6 %. Totéž platí pro podnikové uživatele, u kterých mají uživatelé systému Windows Vista 7% pravděpodobnost, že se setkají s jakýmikoli hrozbami a 1% pravděpodobnost, že se setkají s pokročilými hrozbami.

Celou zprávu naleznete zde.

Kategorie: Aktuality
03/2019

Zanechat komentářIT-bezpecnost-logo-white

Login

2017 DCD Publishing s.r.o. ©  Všechna práva vyhrazena

Web by Marián Rehák.