Rok 2021 byl rokem s největším počtem zjištěných zranitelností

Dodavatel řešení pro bezpečnost a správu podnikových sítích GFI Software uvedl, že podle aktuálních údajů z The National Vulnerability Database počet softwarových zranitelností zachycených do poloviny prosince 2021 již překonal rekordní úroveň z roku 2020. Zranitelná místa v softwarových systémech mají navíc, jak ukázal případ aktuálně odhalené zranitelnosti Log4Shell, stále závažnější dopady.

Zatímco v roce 2020 se objevilo celkem 18 352 zranitelností, k polovině prosince 2021 evidovala NVD již 18 970 zranitelností, což je historicky nejvyšší zaznamenané číslo. Pro srovnání – například v roce 2016 bylo odhaleno „jen“ necelých sedm tisíc zranitelností. Roste také jejich závažnost – do poloviny prosince 2021 bylo zjištěno 3 784 tzv. závažných zranitelností, mezi nimi i nejnovější případ známý pod názvem Log4Shell.

Tato zranitelnost se týkala nástroje Log4j, což je jeden z logovacích modulů založených na jazyce Java, který dnes využívá velké množství služeb na internetu. Je zákeřná v tom, že nešlo o samostatnou aplikaci, ale o knihovnu, která je součástí různých softwarových řešení. Potenciální množství zranitelných cílů je tak obrovské.

Log4Shell jen podtrhuje fakt, že se současným tlakem na digitalizaci a dynamickým nárůstem softwarových systémů se zvyšuje pravděpodobnost výskytu skulin, které mohou být otevřenou branou do podnikových systémů a k citlivým firemním datům. A již dávno se to netýká hlavně softwaru od Microsoftu – jedním z hlavních trendů roku 2021 byly rostoucí útoky na platformy Linux, Apple a open source, jak ukazuje neustále rostoucí seznam doporučených aktualizací.

„Podobně jako supply chain útoky může i Log4Shell znamenat novou éru kybernetických útoků, které útočníkům umožňují napadnout se stejným úsilím mnohem více cílů, a tím způsobit mnohem větší škody,“ řekl Zdeněk Bínek z distribuční firmy Zebra systems, která je zodpovědná za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. „Společně s rozšířením mobilních zařízení a intenzivním využíváním domácích systémů k práci to přidělává IT správcům další vrásky a potřebu ještě pečlivěji aktualizovat podnikové systémy a využívat nástroje automatizovaného patch managementu.“

Štítky: software
01/2022

Zanechat komentář



IT-bezpecnost-logo-white

Login

2017 DCD Publishing s.r.o. ©  Všechna práva vyhrazena

Web by Marián Rehák.