„V současné době se na trhu setkáváme například se specializovanými bezpečnostními řešeními na ochranu e-mailu, proti pokročilým druhům malwaru, či pro filtrování URL adres. Přesto je stále základním stavebním kamenem pro firemní bezpečnost firewall,“ uvedl Milan Habrcetl, bezpečnostní expert společnosti Cisco. Jeho slova potvrzují i odhady společnosti Markets and Markets, které říkají, že hodnota trhu se síťovými firewally poroste ze tří miliard amerických dolarů v roce 2018 na 5,3 miliardy v roce 2023.
Jak postupovat při výběru firemního firewallu?
- Chtějte funkce pro prevenci před průnikem do sítě i pokročilé zabezpečení. Samotná preventivní ochrana je hlavním úkolem firemního firewallu, nicméně žádná 100% účinná preventivní ochrana dnes neexistuje. Firewall by tak měl mít i další funkce jako jsou detekce škodlivých URL adres, pokročilá detekce malwaru a tzv. threat intelligence, tedy funkce, která dokáže neustále sledovat globální bezpečnostní hrozby a automaticky aktualizovat firewall tak, aby jim dokázal čelit.
- Vyžadujte komplexní viditelnost do sítě. Nemůžete bojovat s tím, co nevidíte. A to platí i v oblasti kyberbezpečnosti. Firewall by měl mít holistický a kontextový pohled na všechny aktivity, které v síti probíhají – ať už se týkají uživatele, hostitele, sítě, aktivní aplikace, webové stránky, nebo dokonce platformy pro přenos souborů.
- Ušetřete díky flexibilním možnostem správy a nasazení. Ať už jste malou firmou či velkým podnikem, snadná správa a nasazení může administrátorům ušetřit mnoho času. Firewall by měl být přizpůsobitelný: to znamená, že může být nasazen on-premise, v cloudu nebo jako virtuální firewall.
- Zrychlete dobu detekce malwaru. V současné době je průměrný čas, který firma potřebuje k odhalení útoku na svoji síť, mezi 100 a 200 dny. To je zhruba půl roku, který má útočník k tomu, aby nasbíral data, která potřebuje. Firewall nové generace by měl odhalit hrozby během několika sekund a úspěšný průnik do firemní sítě nejpozději během hodin, lépe během několika minut.
- Mějte bezpečnostní architekturu integrovanou. Moderní firewall není osamoceným nástrojem ochrany. Musí umět komunikovat a spolupracovat se zbytkem architektury. Proto přemýšlejte o novém firewallu tak, abyste jej mohli snadno propojit s ostatními bezpečnostními řešeními.
Zdroj: Cisco