Mobilní bankovní trojští koně (označovaní také jako „bankers“) jsou kyberbezpečnostní komunitě známí dlouhá léta. Jejich motiv je jasný – hackeři je využívají ke krádežím financí přímo z mobilních bankovních účtů. Tyto škodlivé programy obvykle vypadají jako zcela legitimní finanční aplikace. Komplikace přichází ve chvíli, kdy se chce uživatel přihlásit do pravé online-banking aplikace a zadává proto své přihlašovací údaje. Kvůli těmto škodlivým programům se dostanou přímo do rukou hackerů.
Od ledna do března tohoto roku zaznamenali odborníci z Kaspersky více než 42 000 modifikací různých rodin bankovních trojských koní, což je nejvyšší počet za posledních 18 měsíců.
Mobilní bankovní trojani zároveň zvýšily svůj podíl na celkových hrozbách, kterým čelila mobilní zařízení. Za první čtvrtletí vystoupaly na podíl 3,65 %, což je o 2,1 % více než v posledním čtvrtletí roku 2019.
Nejvíce uživatelů napadených těmito trojany bylo v Japonsku (0,57 %), Španělsku (0,48 %) a Itálii (0,26 %).
„V době šíření koronaviru, kdy museli být lidé zavření doma v karanténě, začali daleko častěji užívat svá mobilní zařízení pro online bankovnictví. Z mobilů se tak stal jeden z hlavních nástrojů komunikace, nakupování a spravování financí. Proto bychom je měli dobře chránit před podvodníky a internetovými piráty,“ uvedl Viktor Čebyšev, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.
Aby se uživatelé nesetkali s malwarem zacíleným na jejich mobilní online bankovnictví, měli by se řídit následujícími tipy odborníků:
- Aplikace instalujte pouze z oficiálních obchodů jako je Google Play
- Používejte účinné bezpečnostní programy jako je Kaspersky Internet Security for Android
- Neprovádějte u svých mobilních zařízení tzv. rootování, které by kyberzločincům poskytlo široké možnosti pro jejich zneužití
O aktuálních statistikách se více informací dozvíte na blogu Securelist.