„Ransomware je typ škodlivého kódu, který zašifruje obsah zařízení, v tomto případě mobilního telefonu či tabletu se systémem Android. Za dešifrovací klíč požaduje od majitele výkupné,“ vysvětlil Ondřej Šafář, tiskový mluvčí ESETu. „V tomto konkrétním případě ransomware po své instalaci odešle lokalizovanou SMS s odkazem na stažení škodlivého kódu na všechny v telefonu uložené kontakty. Snaží se tak přimět další uživatele, aby si ransomware nainstalovali. To vše proběhne ještě předtím, než proběhne zašifrování napadeného zařízení,“ dodal Šafář.
„To může teoreticky vést k velkému nárůstu infekcí. Obzvláště proto, že ransomware má 42 jazykových verzí SMS zprávy. Naštěstí si i nic netušící uživatel musí všimnout špatného, pravděpodobně strojového překladu. Některé jazykové verze nedávají vůbec smysl,“ vysvětlil Lukáš Štefanko, analytik společnosti ESET, který se dlouhodobě zaměřuje právě na hrozby pro mobilní platformu Android a tento malware zkoumal.
Například česká verze SMS zprávy říká: „Jak mohou dát své fotografie do této aplikace, myslím, že vám musím říct.“ Jazykovou verzi vybírá ransomware na základě jazykového nastavení mobilního zařízení.
Malware se šířil z populární platformy Reddit
Škodlivý kód se šířil ze stránek Reddit v pornografických příspěvcích a dále skrz fórum pro vývojáře na platformě Android XDA Developers. Po upozornění od společnosti ESET byly škodlivé odkazy ze stránky XDA Developers rychle odstraněny, na webu Reddit ale nadále zůstávají.
Štefanko dodává, že celá kampaň je malá a působí značně amatérsky. „Samotný ransomware obsahuje chyby, které se především týkají špatně implementovaného šifrování. Jakékoli zašifrované údaje mohou být dešifrované i bez pomoci útočníků. Pokud ale tvůrci kódu tuhle chybu odstraní a vylepší distribuci, může se z této kampaně stát vážná hrozba,“ varoval Štefanko.
Výše výkupného je dynamická od 0,01 do 0,02 Bitcoinu, což je dle aktuálního kurzu přibližně 2 100 až 4 300 korun. Uživatelé bezpečnostního řešení ESET Mobile Security jsou před hrozbou chráněni.
V návaznosti na detekci tohoto malware odborníci ESETu připomínají základní bezpečnostní doporučení. Mezi ty nejzásadnější patří pravidelné aktualizace operačního systému chytrého telefonu, stahování důvěryhodných aplikací z oficiálního obchodu Google Play a používání bezpečnostní aplikace.
Bezpečnostní doporučení společnosti ESET
- Nastavte si v zařízení s operačním systémem Android automatické aktualizace. Budete tak chráněni, i pokud nejste technicky příliš zdatní.
- Stahujte si aplikace jen z oficiálních obchodů jako je Google Play. Ty totiž proaktivně hledají škodlivý kód v aplikacích. I do oficiálního obchodu může malware proniknout, ale šance je výrazně nižší.
- Před instalací nové aplikace si zkontrolujte její hodnocení a recenze. Zaměřte se hlavně na ty negativní, ty obvykle píší reální uživatelé.
- Sledujte, jaká povolení aplikace vyžaduje. Pokud se vám zdají neadekvátní, aplikaci neinstalujte.
- Mějte v telefonu nainstalovaný spolehlivý bezpečnostní software, který vás na podezřelé chování aplikace dokáže upozornit.
Zdroj: Eset