Dalším rizikem je, že přístroj má zabudovanou nějakou „doplňkovou“ funkci, a chytrá tiskárna pak například může nasnímaná data odesílat neznámo kam. Bezpečnost IoT je problém, který se týká každého z nás, protože mnoho zařízení internetu věcí používáme doma nebo v práci.s
Internet věcí v současné době zažívá bouřlivý rozvoj – zatímco v roce 2015 bylo podle Gartneru celosvětově připojeno 3,8 miliardy zařízení, letos to bude už 8,3miliardy, a do roku 2025 se předpokládá nárůst na 21,5 miliardy. Hlavní část IoT tvoří a budou tvořit domácí inteligentní zařízení, čeká nás ale velký nárůst připojených zařízení ve veřejném prostoru v tzv. inteligentních městech, nemalé je využití různých čidel a autonomních přístrojů v průmyslu a energetice.
„Podle kvalifikovaných odhadů bude do roku 2025 více než čtvrtina všech počítačových útoků proti podnikům založena na internetu věcí,“ uvedl William Ischanoe, odborník na IT bezpečnost, který je odborným garantem konference HackerFest. „Autoři smart věcí neřeší jejich zabezpečení zrovna smart cestou. Zjednodušená verze komunikačních protokolů moc hezky zjednodušuje útoky, cesty pro úspěšný průlom do systémů otevírá také chybějící updating jejich zabezpečení. A protože pro průnik do celého, třeba dobře zabezpečeného podnikového systému, útočník využívá ty nejslabší články, svět připojených zařízení mu poskytuje velké možnosti.“
Zdroj: Gopas