Takřka 92 % odhalených hrozeb, souvisejících s koronavirovou pandemií, bylo šířeno prostřednictvím elektronické pošty.
„Prvním šesti měsícům roku 2020 dominovala koronavirová pandemie, která ovšem nijak neomezila aktivity počítačových zločinců,“ uvedla Myla Pilao, ředitelka společnosti Trend Micro pro technický marketing. „IT lídři musí i nadále přizpůsobovat své bezpečnostní strategie tak, aby odpovídaly nejnovějším typům kybernetických hrozeb. To znamená nejen chránit koncové body, cloudové systémy, uživatelská oprávnění a virtuální privátní sítě, ale také aktualizovat bezpečnostní školení – vzdálení pracovníci by měli být efektivnější první linií obrany podnikové informační architektury.“
V prvním pololetí roku 2020 zablokovala společnost Trend Micro celkem 27,8 miliardy kybernetických hrozeb, z nichž 93 % se šířilo prostřednictvím elektronické pošty.
Oproti druhé polovině roku 2019 došlo k 19% nárůstu odhalených útoků zneužívajících firemní e-maily. Za vyšším výskytem tzv. BEC (Business Email Compromise) útoků stojí počítačoví podvodníci, kteří aktivity sociálního inženýrství cílili na uživatele pracující z domova.
Významnou roli nadále hrál i ransomware. Přestože došlo ke snížení celkového počtu odhalených útoků, oproti první polovině roku 2019 zaznamenala společnost Trend Micro o 45 % více nových rodin ransomwaru.
Globální organizace se navíc potýkaly s výrazným nárůstem počtu nově objevených zranitelností. Iniciativa Trend Micro Zero Day Initiative (ZDI) publikovala oproti první polovině roku 2019 o 74 % více bezpečnostních doporučení – 786. Některá z nich byla součástí aktualizací vydaných v Microsoft Patch Tuesdays. Tyto aktualizace napravily v průměru 103 problémů měsíčně. Rekordní byl červen 2020, během kterého došlo k vyřešení 129 zranitelností.
V první polovině roku 2020 zaznamenala společnost Trend Micro také 16% meziroční nárůst počtu zranitelností v průmyslových řídících systémech (Industrial Control System, ICS). Zvyšující se počet odhalených bezpečnostních problémů těchto systémů představuje významnou výzvu zejména pro majitele chytrých továren i dalších organizací využívajících průmyslový internet věcí.
Pro efektivní ochranu rozprostřených firemních sítí doporučuje Gartner zdokonalit bezpečnostní monitoring tak, aby odrážel změny v síťovém provozu i přístupu k datům způsobené zvýšeným využíváním vzdáleného přístupu a mobilních technologií. A přesně s tím pomáhá zákazníkům řešení Trend Micro XDR, které koreluje bezpečnostní události napříč celou podnikovou informační architekturou – což je klíčový předpoklad pro úspěšnou ucelenou ochranu ve druhé polovině roku 2020.