Podle totožné zprávy společnosti IBM se v posledních pěti letech finanční dopad úniku dat zvýšil v průměru o 12 %. Nejnáchylnější jsou pak k úniku firmy s méně než 500 zaměstnanci, které jsou případným únikem citlivých informací v průměru postiženy ztrátou 2,5 milionu amerických dolarů.
Únik informací však může mít v různých typech firem různé dopady. Například škody způsobené červencovým únikem citlivých informací zahrnující údaje o více než sto milionech zákaznících bankovní společnosti Capital One odborníci odhadují až na 150 milionů USD. A to do této částky nejsou žádným způsobem zahrnuty škody na reputaci a důvěryhodnosti firmy.
Nicméně existuje několik kroků, které mohou organizace přijmout, aby riziko možného úniku dat co nejvíce eliminovaly. O několik rad se s vámi podělí Vincentas Grinius, CEO společnosti Heficed, která se zabývá poskytováním cloudových i dedikovaných serverů a IP adresací.
„Možná to může vypadat jako zbytečnost, ale najmutí specialisty na kybernetickou bezpečnost může být nejlepší krok, kterou mohou firmy pro bezpečnost a integritu svých dat udělat,“ uvedl Grinius. „Mít na výplatní listině takového člověka sice může zvýšit výdaje, ale specialista tohoto typu může připravit kyberbezpečnostní strategii, průběžně ji kontrolovat a naplňovat a svými radami pomáhat i dalším zaměstnancům.“
Následky úniku dat může také výrazně zkrátit kvalitně implementované šifrování. I když dojde k úniku šifrovaných dat, jsou obecně bezcenná, protože je může zpřístupnit a zpracovat pouze majitel potřebného šifrovacího klíče.
„Data by měla být šifrována nejen v případy, kdy jsou uložena na firemních lokálních úložištích, ale samozřejmě i v momentě, kdy jsou jakýmkoli způsobem přesunována,“ uvedl Grinius. „Týká se to například připojování terénních pracovníků na firemní servery. Pokud není zajištěno bezpečí dat při jejich využívání vzdáleným pracovníky, může rovněž dojít k jejich úniku. Proto je potřeba pamatovat i na prvky, jako je šifrování HTTPS nebo zabezpečené připojení prostřednictvím VPN.“
Bezpečnost dat lze zvýšit také jejich segmentováním a omezením jejich dostupnosti pouze na zaměstnance, kteří k nim opravdu potřebují přistupovat a dále s nimi pracovat. Ačkoli nasazení tohoto přístupu může být zejména u větších firem složitější, zcela jistě má své výhody, které se mohou v dlouhodobém horizontu ukázat jako neocenitelné. „Pokud firmy omezí svým zaměstnancům přístupy pouze k těm datům, která skutečně potřebují, riziko rozsáhlého úniku dat se výrazně zmenší,“ doplnil Grinius.
Zdroj: Heficed